:: Strona g³owna
:: Nasza miejscowo¶æ
:: Historia
:: Turystyka i rekreacja
:: Ciekawe miejsca
:: Dla mieszkañców
:: Galeria zdjêæ
:: Forum mieszkañców
:: Linki
:: Kontakt

"Dwóje z lekcji historii pisane s± na skórze narodów" Aleksander Kumor

Ten dzia³ powsta³ w przekonaniu, ¿e naród, który nie zna swojej historii skazany jest na zag³adê, b±d¼ jej powtórne prze¿ycie. Nasz± historiê pragniemy przekazaæ Pañstwu we wspomnieniach repatriantów- Tych osób, które jako jedne z pierwszych, choæ niekoniecznie, osiedli³y sie w naszej miejscowo¶ci. Na ³amach naszej strony przedstawiaj± Oni historiê swojego burzliwego ¿ycia, w tym m³odo¶ci, któr± zabra³a im wojna. Czêsto prze¿yli nieludzkie okrucieñstwa, z którymi musieli sie zmierzyæ jako kilku- b±d¼ kilkunastoletnie dzieci. Wspomnienia tych osób s± bardzo cennym materia³em poznawczym, pomimo ¿e nie opisuj± losów ca³ego narodu, ale jednostek, to nale¿y pamiêtaæ, ¿e na historiê ogó³u sk³adaj± sie losy poszczególnych grup spo³ecznych. Ma³o kto z dzisiejszej m³odzie¿y wie cokolwiek na temat przesiedleñ Polaków z Kresów Wschodnich, o bestialskich mordach Polaków przez bojówki UPA i OUN czy morderczych mrozach Syberii, z którymi zmierzy³o sie ponad 1,5 mln polskich obywateli. Historia ta nie jest tak odleg³a, nie jest ona czysto ksi±¿kowa. Wystarczy tylko rozejrzeæ siê po najbli¿szym otoczeniu - starszych s±siadach, krewnych, dziadkach. Oni s± najwiêksz± skarbnic± wiedzy, wiedzy pochodz±cej z pierwszej rêki, wiedzy naocznych ¶wiadków, wreszcie wiedzy, której brzemiê nosz± od ponad 70 lat, a która przez poprzedni system zosta³a sztucznie zapomniana. A wystarczy tylko prze³amaæ barierê pierwszej minuty rozmowy, aby do¶wiadczyæ ich prze¿yæ, poczuæ choæ przez chwilê namiastkê tamtych dni i zastanowiæ sie nad pytaniem "co ja bym zrobi³/a w tej sytuacji, jakich wyborów bym dokona³/a?". Pokolenie lat 20 i 30 powoli odchodzi od nas, dlatego wybija w³a¶nie ostatnia godzina, aby ich historia nie posz³a w zapomnienie, bo tragedia ich m³odo¶ci utwierdza w przekonaniu, ¿e to co prze¿y³o jedno pokolenie, drugie niech przerabia w sercu i pamiêci.

Polska historia naszej miejscowo¶ci, to historia ludzi w niej mieszkaj±cy, ludzi, których tu³aczka po ¶wiecie zakoñczy³a sie we wsi Reichwald. Czêsto podró¿ do ojczyzny trwa³a miesi±cami, przez Syberie, Kazachstan, Azjê Mniejsz± i ¦rednia, Palestynê, Anglie czy te¿ Polskê. Wiêksza cze¶æ mieszkañców naszej miejscowo¶ci zosta³a przesiedlona ju¿ w 1945 roku z Kresów Wschodnich - wsi £ukowiec Wiszniowski i ¯urawski, oraz wsi s±siaduj±cych np. Kozary. Kolej± grupê stanowili tzw. Sybiracy, którzy pojawili sie we wsi na pocz±tku 1946 roku. Ludzie ci pochodzi z ró¿nych czê¶ci Kresów Wschodnich. Nale¿y równie¿ wymieniæ przybyszów z Polski Centralnej, którzy stracili dobytek podczas dzia³añ wojennych, ¿o³nierzy (WP, Andersowców) czê¶ciowo zdemobilizowanych ju¿ w 1945 roku oraz autochtonów.

Dostarczaj±c w Pañstwa rêce opracowania rozmów z najstarszymi mieszkañcami naszej miejscowo¶ci, kierowali¶my siê ide± napisania ogólnej historii wsi, której pocz±tki siêgaj± po³owy 1945 roku. Streszczenia te, stanowi± jedynie u³amek przeprowadzonych rozmów i obejmuj± esencje tych dialogów. Informacje dostarczane przez rozmówców w ¿aden sposób nie zosta³y filtrowane czy tez przetwarzane. Zdarzaj± sie przypadki wykluczeñ otrzymanych informacji, jednak w wiêkszo¶ci siê one uzupe³niaj±. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e osoby te opisuj± zdarzenia ze swojej perspektywy, która u dwóch osób jest ró¿na i zale¿y od w³asnych do¶wiadczeñ, a przez to i ocen. Zapraszamy do lektury i dyskusji.

Zapoznaj siê ze streszczeniami rozmów przeprowadzonych z:

   :: Panem Micha³em Szymonem


   :: Pani± Halin± Kowal