:: Strona g³owna
:: Nasza miejscowo¶æ
:: Historia
:: Turystyka i rekreacja
:: Ciekawe miejsca
:: Dla mieszkañców
:: Galeria zdjêæ
:: Forum mieszkañców
:: Linki
:: Kontakt



Andrzej Borowiak
- so³tys Wa³ów.
So³ectwo Wa³y liczy sobie 290 mieszkañców, roz³o¿one jest na obszarze ok. 1,9 km2. Jest to jedno z 13 so³ectw gminy Brzeg Dolny. Infrastrukturalnie jest to najmniejsza jednostka pomocnicza gminy, reprezentowana przez so³tysa Andrzeja Borowiaka i radê so³eck± w sk³adzie: Dziarska Monika, Knapik Grzegorz, Knapik Irena, Stêpieñ Andrzej. Tak so³tys jak i rada so³ecka wybierana jest na kadencjê czteroletni± przez mieszkañców wsi. Pan Andrzej Borowiak jest so³tysem ju¿ drug± kadencjê z rzêdu, a niebawem odbêd± siê kolejne wybory... . W historii wsi t± funkcjê pe³nili kolejno: Pan Hull, którego czas kadencja przypada na czas wojny, a¿ do roku 1946go (zamieszkiwa³ obecn± posesjê nr 16). Po wyje¼dzie Niemieckich obywateli na so³tysa wybrano Pana Misê, mieszka³ on w miejscu dzisiejszego so³tysa (nr 42). Pó¼niej wybrano Pana ¯aka. Kolejno funkcjê t± pe³ni³ Wies³aw Dziarski, który by³ so³tysem przez dwie kadencje do roku 1997. Od tego czasu do dnia dzisiejszego funkcjê t± piastuje wspomniany wy¿ej Andrzej Borowiak.

Dawniej do obowi±zków so³tysa nale¿a³a dos³owna opieka nad mieszkañcami. Zanim zamontowano we wsi o¶wietlenie, chodzi³ ona w warcie dogl±daj±c zwad, po¿arów, lub grasuj±cych z³odziei. Zawsze mia³ on przy sobie ¿eliwn± rurê, zagiêt± na koñcu w kszta³cie ³uku. S³u¿yæ ona mia³a do samoobrony. Czêsto w nocy mo¿na by³o dos³yszeæ d¼wiêk uderzanej lagi o kamienie drogi. Warta by³a czasem kontrolowana przez ówczesne w³adze. Dzi¶ funkcja ta polega przede wszystkim na kontakcie z w³adzami gminy przez osobê so³tysa. Nale¿y pamiêtaæ o konstytucyjnych prawach i obowi±zkach ka¿dego so³ectwa - a wiêc nie tylko obowi±zkach so³tysa, ale ka¿dego mieszkañca wsi. Przepisy ustawowe reguluj±ce kwestie dotycz±ce jednostek pomocniczych gminy tj. w³a¶nie m.in. so³ectw - zawarte s± w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorz±dzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142. poz. 1591 wraz z pó¼niejszymi zmianami). Na podstawie tego prawa, ka¿dy z mieszkañców za po¶rednictwem rady so³eckiej i so³tysa mo¿e decydowaæ o u¿ytkowaniu i prawach rzeczowych i maj±tkowych zwanych mieniem gminnym, zakresie i formach spo³ecznych czynów komunalnych. Próbuj±c wskazaæ gospodarkê finansow± so³ectwa nale¿y przede wszystkim wskazaæ na jego zasoby finansowe a jest to: bud¿et gminy, przychody w³asne, które mog± pochodziæ z wp³ywów okre¶lonej dzia³alno¶ci, w tym:


   -dochody uzyskane z tytu³u zarz±du mieniem gminnym,
   -dochody z najmu lub dzier¿awy obiektów bêd±cych w gestii so³ectwa,
   -dochody z imprez, wystaw, koncertów, konkursów organizowanych zgodnie
    z obowi±zuj±cymi przepisami,

   -dobrowolne wp³aty osób fizycznych prawnych.


Rada So³ecka sk³ada siê z 5 osób. Organ ten wspomaga i wspó³pracuje z so³tysem w jego dzia³alno¶ci, a szczególnie w realizacji zadañ o charakterze planuj±cym, wykonawczym i zarz±dzaj±cym. Rada So³ecka dzia³a kolegialnie i uchwala okresowe plany pracy dla swej dzia³alno¶ci oraz dokonuje podzia³u pracy pomiêdzy swoich cz³onków.

Terenem publicznym naszego so³ectwa - które zosta³o oficjalnie przekazane mieszkañcom Wa³ów w 2009 roku, to obszar dawnego pola namiotowego. Na jego obrysie zostan± wykonane prace zgodnie z planami rady so³eckiej i mieszkañców (dyskusja odby³a siê na zebraniu so³eckim 25 wrze¶nia 2009r). Prace te bêd± kontynuowane przez szereg lat, a wszystko ze ¶rodków funduszu so³eckiego. Fundusz ten jest ustalany ka¿dorocznie. Na rok 2010 nasza wie¶ ma do wykorzystania kwotê 7951 z³. Jest to kwota, która zostanie przeznaczona tylko i wy³±cznie na:

   - imprezê integracyjn± - festyn - 1850 z³
   - budowa fundamentu sceny - 301 z³
   - podest do tañczenia - 4000 z³
   - stojak na rowery - 300 z³
   - uposa¿enie placu zabaw - 1500 z³


Do realizacji tego zadania jednak bêdzie potrzebna bezpo¶rednia praca fizyczna mieszkañców. Sam so³tys fizycznie nie jest w stanie wykonaæ zaplanowanych prac. ¦rodki so³eckie nie dopuszczaj± pracy firm, dlatego tym bardziej powinni¶my siê integrowaæ we wspólnym czynie spo³ecznym. Zacznijmy nasz± pracê od wykonania telefonu do so³tysa, z pytaniem jak i kiedy mo¿na pomóc.


   So³tys wsi Wa³y
   Andrzej Borowiak
   tel.: 71 319 79 91
   Kom.: 0 782 923 053




pobierz dokument