:: Strona głowna
:: Nasza miejscowość
:: Historia
:: Turystyka i rekreacja
:: Ciekawe miejsca
:: Dla mieszkańców
:: Galeria zdjęć
:: Forum mieszkańców
:: Linki
:: Kontakt"W przekonaniu, iż warto zachować jakaś część wspomnienia o Łukowcu i ludziach, którzy wtedy żyli - naszych rodzicach, dziadkach, pradziadkach o ich marzeniach, zainteresowaniach, przeżyciach, a także pracy, zdecydowałem się przygotować serię (...) "Zeszytów łukowieckich".


Franciszek Burdzy

Oddajemy w Państwa ręce elektroniczną wersję "Zeszytów łukowieckich" - pisma redagowanego przez Pana Franciszka Burdzego, który podjął trud opisania, a dzięki temu uwiecznienia historii, kultury i bohaterskich czynów mieszkańców polskiej miejscowości Łukowiec oraz sąsiadujących z nią wsi. "Zeszyty łukowieckie" stanowią bardzo cenny materiał poznawczy, a ponadto są jedynym dostępnym źródłem informacji opisującym w obszerny sposób losy zarówno samej miejscowości jak i mieszkających tam polaków. Niewątpliwie polskość tej miejscowości pozostanie w pamięci jej mieszkańców, ale mamy nadzieję, że dzięki lekturze "Zeszytów łukowieckich" zaszczepiona zostanie ona u najmłodszego pokolenia i osób dla których pojęcie Kresy Wschodnie utożsamiane jest wyłącznie z kultowym filmem Sylwestra Chęcińskiego. Dzięki "Zeszytom łukowieckim" możemy zaspokoić ciekawość dotyczącą losów naszych rodziców i dziadków, poczuć namiastkę ich trudnego, ale godnego życia, przeżyć wraz z nimi okrucieństwa Sowietów, Niemców i Ukraińców, dzięki czemu otwierają nam sie oczy i zaczynamy dostrzegać nieludzkość i okrucieństwa wojny.

Elektroniczna wersja "Zeszytów łukowieckich" dostępna jest dla każdego do prywatnego użytku z uszanowaniem praw autorskich i majątkowych twórcy, co regulują odpowiednie przepisy prawne. Tylko serwis internetowy www.waly.brzegdolny.pl posiada zgodę autora na publikowanie "Zeszytów łukowieckich". Wszelkie rozpowszechnianie czy udostępnianie publiczne poza serwisem internetowym www.waly.brzegdolny.pl jest zabronione.

Elektroniczna wersja "Zeszytów łukowieckich" powstała na podstawie wersji papierzanej, dlatego też nie jest wolna od błędów, za które serdecznie przepraszamy. Błędy te nie wpływają w żaden sposób na formę merytoryczną pisma, jedynie na estetykę. Apelujemy do czytelników - jeśli znajdą Państwo jakieś niedociągnięcia prosimy o kontakt - będziemy w miarę możliwości poprawiać je na bieżąco.

Mamy nadzieje, że lektura "Zeszytów łukowieckich" sprawi Państwu co najmniej tyle przyjemności co nam. Zapraszamy do czytania.

Łukowiec - "piękna wieś otoczona wzgórzami i lasami niedaleko Żurawna (obecnie wieś znajduje się na terenie Ukrainy, w okolicy miasta Rochatyń, około 80 km na południowy-wschód od Lwowa). Od wschodu sąsiadowała z ukraińską wsią Wiszniów, a dalej skręcając ku południowi, na wzgórzu widać było polskie domki w Kozarach. Od południa otaczał ją piękny bukowo - grabowy las zwany "Szwarcem" sięgający aż po Dniestr koło Żurawna. Tereny te należały do księcia Adama Czartoryskiego. Spore posiadłości zajmowali także potomkowie Ojca naszej polskiej literatury Mikołaja Reja. Czartoryski posiadał oprócz majątku fabrykę alabastry na Bakocynie oraz wykop kamienia białego i szarego. W zakładach księcia pracowało około 50 ludzi. Ponadto Żurawno zasłynęło z walk Jana Sobieskiego z Turkami i pokoju, jaki tu podpisał. Założycielem Łukowca był podobno inż. Błądek (pradziadek śp. Marcina Kozła). Osiedlali się tu ludzie z różnych stron Polski, a szczególnie z Rzeszowszczyzny z okolic; Mielca, Dębicy, Tarnowa, Kolbuszowy, Jasła, Raniżowa (...). Wieś liczyła około 2,5 tysiąca mieszkańców, rozciągała się na długości mniej więcej 7 - 8 km. Podzielona była (...) na dzielnice takie jak: Łukowiec Wiszniowski i Łukowiec Żurowski, a później jeszcze na ulice (pamięciowo) Choleszowska, Żydowska, Błądki, Szlachecka Górka, Zaolszyna, But, Nidwy (...). Mieszkańcy trudnili się przeważnie rolnictwem, hodowlą: bydła, krów, koni, kóz, interesowali się również niektórzy bartnictwem i sadownictwem. We wsi na wzgórzu tuż obok gościńca w stronę nowego Łukowca widniał przepiękny kościółek pod wezwaniem Świętego Wojciecha (...). We wsi znajdował się też Dom Ludowy powszechnie zwany Kasą Stefczyka, mleczarnia w której można było kupić masło, mleko, ser, śmietanę. Było na wsi sześć sklepów żydowskich (...). Karczmę koło stacji kolejowej prowadził Żyd Szmulko. Stąd rozjeżdżały się pociągi w stronę Lwowa i Stanisławowa. Były też i dwa sklepy polskie (...). Za 200 morgowym pastwiskiem można było dostrzec duży młyn poruszany silnikiem spalinowym (...). Była też na Łukowcu trzy klasowa szkoła z VI oddziałami (...). Wieś była przepiękna...".


Janina Szulc

Zeszyty łukowickie mogą Państwo pobrać klikając na pierwsze strony poszczególnych wydań.

 

   Zeszyt 1
   Marzec-Maj 2003
   Zeszyt zawiera:
   Wspomnienie Janiny Szulc (Faszynkieder) o Łukowcu.
   Zdjęcia z Łukowca.
   Organizacja samoobrony na Łukowcu.
   Wały Śląskie - spis mieszkańców.
   Życiorys łukowian.

 

   Zeszyt 2
   Czerwiec-Sierpień 2003
   Zeszyt zawiera:
   Wspomnienie Jadwigi i Mariana Burdzych o Łukowcu.
   Zdjęcia z albumów rodzinnych Watrasów
   i Krycińskich-Odrowążów.
   List z Anglii.
   Wieś Oskrzesińce.
   Życiorysy łukowian i wyjaśnienia.


1 2 ::  Dalej